Masa solna

Malowanie modeli z masy solnej

admin 23 lipca 2012 Przepisy Brak komentarzy

Sztuka tworzenia ciasta z soli sięga starożytności. Sól oraz pszenica po zmieleniu której powstaje mąka były dwoma najbardziej popularnymi środkami spożywczymi jakie były dostępne dla Egipcjan. Chleb był podstawą diety dla większości mieszkańców a sól znajdujące się w Egipcie, była powszechnie używana jako środek konserwujący żywność.

W wielu kulturach w przeszłości modelowanie ciasta związane było z przekonaniami religijnymi i ceremoniami, a wykonane rzeźby ofiarowywano jako dary dla bogów, czy prezenty darowane przy ważnych okazjach. W Europie sztuka dekoracji wnętrz rozwinęła się w Niemczech, gdzie używano jej powszechnie do ozdabiania domów.


Do wykonania modeli z masy solnej można użyć wiele dodatkowych materiałów czy elementów dających niesamowite efekty, które łatwo znajdziemy w naszym otoczeniu. Mogą posłużyć do tego sznureczki, kolorowe nitki, guziki, makaron w różnych kształtach a także rzezy znalezione na zewnątrz t.j. różnego rodzaju patyki czy kamienie itp.

Jeżeli chcemy zafarbować ciasto można to wykonać na etapie modelowania lub po wysuszeniu projektu. Wykonanie kolorowego ciasta przed modelowaniem wymaga oddzielenia potrzebnej jego ilości i dodanie barwnika spożywczego lub przypraw, które spowodują, że nasze ciasto uzyska odpowiedni kolor. Po jego dodaniu całość ciasta należy ugniatać aż do uzyskania jednolitej barwy. Można także mieszać kilka kolorów co daje niesamowity efekt. Barwnik można dołożyć także do części wody z przepisu zanim wykorzystamy ją do zrobienia ciasta. Masa solna może być również pomalowana po wypaleniu. Jeżeli będziemy kolorować modele na tym etapie należy zostawić je do ponownego wyschnięcia. Do malowania możemy użyć farb akwarelowych lub akrylowych w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Tych drugich używamy w przypadku kiedy chcemy dokładnie pokryć powierzchnię wyrobu z masy solnej.

Aby gotowy wyrób utrzymał jak najdłużej swój kolor oraz niepowtarzalny charakter należy zabezpieczyć go powłoką chroniącą. Można wykorzystać do tego lakier zarówno matowy jak i dający połysk.

Aniołek z masy solnej

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


osiem + = 13