Masa solna

Ozdabanie modeli z masy solnej

admin 14 października 2012 Porady 1 komentarz

Ozdoby wykonane z masy solnej możemy zabarwić już podczas jej wyrabiania używając różnych barwników i dodatków, które będą powodowały zmianę jej koloru. Możemy również wykonać to, po wysuszeniu modeli i pomalować je na wiele ciekawych sposobów.

Najczęściej do kolorowania masy solnej wybierane są farby temperowe, podobne do farb plakatowych lecz dużo lepiej kryjące, ze względu na łatwość ich łączenia. Koszt zakupu takich farb nie jest wysoki. Wystarczy, że kupimy podstawowe kolory i na ich podstawie możemy łącząc je uzyskać dużo ciekawych kolorów oraz odcieni. Bardzo fajne i łatwe w użyciu a także dobrze kryjące są farby akrylowe. W tej palecie barw kupić możemy również farbę w kolorze złotym lub srebrnym, co jest szczególnie cenne kiedy chcemy malować ozdoby świąteczne. Farby akrylowe nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu i łatwo uzyskiwać różną ich konsystencję, ponieważ są rozpuszczalne w wodzie.


Ciekawy efekty malowania wyrobów z masy solnej daje ozdabianie zwykłymi lakierami do paznokci. Dostępna jest bardzo duża paleta kolorów, jednak czym bardziej „egzotyczny” kolor tym taki lakier jest niestety coraz droższy. W tym przypadku najlepiej używać pędzelka dołączonego do zestawu co przy zdobieniu małych elementów naszych wyrobów może być nieco kłopotliwe.

Malowanie oczu jest dosyć precyzyjnym zajęciem, szczególnie przy małych figurkach czy modelach. Aby dobrze namalować małe oczy czy elementy wokół nich można używać wszelkiego rodzaju eyelinerów przeznaczonych do makijażu, a także pisaków czy cienkopisów które są wodoodporne.

Masa solna to fajny materiał do ozdabiania, można do tego używać wszelkie dostępne środki. Bardzo fajne są kleje brokatowe oraz inne dostępne w sklepach papierniczych kryształki, brokaty sypkie czy inne kuleczki, nitki, wstążeczki a także małe cekiny i koralki. Takich materiałów jest nieskończenie wiele, a większość z nich tak naprawdę znajduję się w naszym domu wystarczy zajrzeć w kilka czasem zapomnianych miejsc …

Pomalowane i ozdobione przedmioty wykonane z masy należy dobrze wysuszyć przed ich lakierowaniem.

Podziel się z innymi !!!

1 Komentarz

  1. Sławomir 1 grudnia 2012 at 12:17

    Fajne porady

Wstaw komentarz


+ 1 = siedem