Masa solna

Stojący baranek z masy solnej

admin 24 lutego 2014 Kursy Brak komentarzy

Wspaniały kurs na nadchodzące Święta a może i nie tylko. Uroczy baranek z pięknym wzorkiem na tułowiu będzie idealnym prezentem na różne okazje. Jak zwykle autorem kursu jest Pani Kinga z zaprzyjaźnionego bloga, która nam go udostępniła. Was też zachęcamy do współpracy opublikujemy Wasze ciekawe prace na naszej stronie.

Co będzie nam potrzebne do wykonania figurki baranka:

- masa solna
– nóż
– pędzel i woda
– kawałek koronki, serwetki, firanki lub czegoś co fajnie się odciska
– wykałaczka
– kulka z folii aluminiowej
– mąka do podsypania
– wałek

1

Pierwszym i podstawowym krokiem jak zawsze tuż po rozpoczęciu pracy jest rozwałkowanie masy solnej w tym przypadku na grubość około 5 mm. Z folii aluminiowej wykonujemy kulkę, którą następnie umieszczamy na masie. Obrysowujemy ją zostawiając po bokach zapas ciasta około 1,5 cm.

2

W kolejnym kroku musimy zwilżyć masę i delikatnie nałożyć ją na foliową kulkę tak aby się nie porozrywała i wygładzamy nierówności. Na spodzie wszystko ładnie łączymy i w ten sposób mamy tułów baranka.

3

 

W miejscu gdzie ma być umieszczona głowa wbijamy wykałaczkę. Do tułowia przykładamy serwetkę, koronkę lub kawałek starej firanki tak aby uzyskać ciekawą fakturę. Dokładnie przyciskamy ją po każdej stronie naszego baranka. Odciśnięty wzór ma przypominać jego runo.

W kolejnym kroku musimy uformować dwie kulki z masy solnej jedną mniejszą, drugą większą. Z mniejszej wykonujemy ogonek dla naszego zwierzaczka, z większej kształt łezki na głowę.

4

Większą mocujemy na umieszczonej wcześniej w tułowiu wykałaczce. Przyklejając poszczególne elementy do siebie pamiętajmy o zwilżeniu ich wodą oraz miejsc do których będziemy przyklejać masę, wówczas całość będzie znacznie lepiej się trzymała.

5

Kolejny etap prac to wykonanie uszów i włosów. W tym celu formujemy trzy kuleczki. Dwie mniejsze posłużą nam do zrobienia uszu, które przyklejamy na głowie. Kolejna kulka to grzyweczka, spłaszczamy ją, nacinamy i przyklejamy do głowy nacięciami do góry.

6

Tak wykonanego baranka musimy wysuszyć i możemy pokolorować go w zupełnie na dowolny sposób w zależności od okazji na jaka go wykonujemy.

7

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


6 − jeden =