Masa solna

Suszenie modeli z masy solnej

admin 2 września 2012 Porady 3 komentarzy

Po wyrobieniu masy solnej i przygotowaniu ozdób powinno się je poddać procesowi suszenia. Dokonuje się tego w celu dalszej obróbki, która związana jest z malowaniem oraz zabezpieczeniem jej powierzchni.

Suszenie masy solnej możemy wykonać na wiele sposobów. Jednym z nich i najbardziej naturalnym jest jej swobodne schnięcie na powietrzu. Wybierając tą metodę, kładziemy ją na zwykłej kartce papieru i pozostawiamy w bezpiecznym miejscu. Proces ten jednak może trwać bardzo długo w zależności od tego jaką grubość posiada model wykonany z masy solnej i może trwać nawet do kilku dni.


Do innych skuteczniejszych i szybszych sposobów jest suszenie w piekarniku. Na początku należy ustawić w nim niewielką temperaturę, aby nie spowodować zbyt gwałtownego wysychania. Szybsze schnięcie masy solnej może spowodować jej popękanie. Podczas używania pieca gazowego do suszenia powinno się początkowo ustawić na nim temperaturę nie większą niż 50-70 stopni, można przy tym lekko uchylić drzwi. Przy suszeniu modeli w piecach elektrycznych zaleca się ustawienie temperatury na ok. 75 stopni. Modele najlepiej układać na srebrną blachę, gdyż czarne nagrzewają się znacznie szybciej osiągając wyższą temperaturę. Ciekawym efektem który możemy uzyskać pod koniec suszenia jest przyrumienienie części powierzchni wykonanego modelu. Aby to osiągnąć wystarczy podwyższyć temperaturę na 200 stopni pilnując aby się nie przypaliły. Części, które mają zostać białe przykrywamy folią aluminiową. Wolniejsze tworzenie się skorupy na modelu jest bezpieczniejsze i powoduje mniejsze prawdopodobieństwo popękania. Suszenia nie należy przeprowadzać w kuchence mikrofalowej i nie nadają się do wysuszania modeli z masy solnej.

Podziel się z innymi !!!

3 Komentarzy

  1. Ja 24 grudnia 2012 at 13:35

    Ile trwa suszenie w piekarniku elektrycznym?

  2. Ania 20 stycznia 2013 at 10:53

    Dzien dobry ile trwa suszenie masy solnej w piekarniku elektrycznym? Dziekuje za odpowiedz

  3. Bianka 26 listopada 2013 at 15:38

    Bardzo przydatne porady,( chodzi mi o ogółem cały serwis) wszystko dokładnie opisane i w ogóle cały serwis oceniam na 9 i pół na 10 :)

Wstaw komentarz


− trzy = 2